Selanik Gezilecek Yerler Listesi

selanik gezilecek yerler listesi

Selanik’te Nereler Gezilir?

Selanik gezilecek yerler listesi çalışmamızla hayatınızı kolaylaştırmaya devam ediyoruz. Gezmeniz veya görmeniz gereken yerler için Tripadvisor’daki listeden faydalandık. Bunların arasında meydanlar, tarihi mekanlar, kilise, hamam ve diğer önemli yerler var. Görülmesi gereken mekanların geçmişleri, giriş saatleri ve ücretleri hakkında bilgilere de yazımızda yer verdik. Fakat yine de giriş saatleri için www.inthessaloniki.com sitesinden kontrol etmenizi öneririz.

Selanik Gezilecek Yerler Listemize Başlıyoruz

Atatürk’ün Evi

Selanik Gezilecek Yerler Listesi sıralamasında tabii ki Atamızın evi ilk sırada. Atatürk’ün evini Yunan hükümeti 1924 yılında Türkiye’ye hediye etmiştir. 1954’ten bu yana da müze olarak kullanılmaktadır. Atatürk’ün evini ziyaret edenler, evde görülecek değerli eşyaların olmadığını belirtmektedirler. Pazartesi hariç 10:00-17:00 arasında ücretsiz gezebilirsiniz.

Beyaz Kule

Beyaz Kule

Selanik Gezilecek Yerler Listesi başlığının ilk sırasında hakkında en fazla yorum yazılan Beyaz Kule yer alıyor. Günümüzde Selanik’in en önemli sembollerinin başında gelen Beyaz Kule, 1535 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Bizans kulesi yerine yapılmıştır. Kulenin mimari yapısı hakkında pek çok farklı rivayetler vardır. Kule yüzyıllar içinde farklı isimlerle anılmıştır. Geçmişte önce kale, sonra garnizon ve en son da zindan olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise, müze olarak kullanılmaktadır.

Beyaz kule 30 metre yüksekliğinde ve 6 katlı olup, müze olarak Pazartesi hariç günlerde 8.30-15:00 saatleri arasında gezilebilir.

Aristotelous Meydanı

Selanik Gezilecek Yerler Listesi başlığında üçüncü sırada Selanik’in en önemli meydanı yer alıyor. Meydan aslında Selanik’in kalbi diyebiliriz. Meydandan denize uzanan yol trafiğe kapalı olup çok sayıda kafeye ve mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. Meydan şehrin kalbi ve turistik bir merkez konumunda olduğundan çevresinde balık pazarları, eğlence mekanları, kafeler ve mağazalar konumlanmıştır.

Meydanın günümüzdeki halini alması, 1917 yılında çıkan büyük yangın sonucunda üçte ikisinin yanması ile olmuştur. Yangınla beraber Osmanlı mimarisi de kül olmuştur. 1918’de Fransız mimar Ernest Hébrard tarafından tasarlanmış olup ancak 1950’lerde inşa edilebilmiştir.

Aziz Dimitrios Kilisesi

Aziz Dimitrios Kilisesi

Günümüzde kilise ve müze olarak kullanılan Aziz Dimitrios Kilisesi, 1988’den beri UNESCO Dünya Miras listesinde yer almaktadır. Kilisenin geçmişine gelecek olursak; Selanik aristokratlarından Dimitrios Hristiyanlık faaliyetlerinde bulunduğundan dolayı kilisenin olduğu alanda öldürülür. 4. yy da bu alana küçük bir tapınak yapılır. Bir yangında yok olur ardından Osmanlı döneminde de camiye çevrilir. 1917 yılındaki yangında büyük bölümü hasar görür. Daha sonra onarılır ve 1949 yılında yeniden açılır. Turistler tarafından hakkında en fazla yorum yazılan kilise olduğundan Selanik Gezilecek Yerler listesi nin dördüncü sırasında yerini almıştır.

Salı – Pazar arası 08:30 – 19:30 arasında açıktır. Cuma günleri 21:00 – 23:00, Pazartesi 13:30 – 19:30 arası açık. Giriş ücretsizdir.

Ladadika

Osmanlı döneminde yük limanı olarak kullanılan bu bölge, günümüzde Selanik’in eğlence merkezlerinden biri. İstanbul’daki Nevizade gibi bir yer de diyebiliriz. Özellikle tavernaları ile meşhur bir bölge. Bunun yanı sıra Türk, İtalyan, İrlanda, İspanyol ve Yunan restoranlarını da burada bulabilirsiniz. Tavsiye edilen mekanlardan bazıları; The Dubliner Restaurant, Zithos, Odos Oneiron, Full Tou Meze, Negroponte Restaurant

Aya Sofya Kilisesi (Church of St.Sophia)

Adından da anlaşıldığı üzere bu yapı İstanbul’daki Ayasofya örnek alınarak yapılmıştır. Osmanlı döneminde camii olarak kullanılan bu kilisenin yapılışı 5. yüzyıla kadar gitmektedir. Bu yerde büyük Selanik yangınında zarar gördü ve ardından onarıldı. Günümüzde UNESCO’nun kültür mirasları listesinde yerini alan bir kilisedir.

The Arch of Galerius

M.Ö. 298 yılında yapılmış olan bu yapı, dönemin komutanı Galerius tarafından Perslere karşı kazandığı zaferin bir anısı olarak yapılmıştır. Kapının üzerindeki kabartmalar ise zaferin betimlemelerini anlatmaktadır.

Büyük İskender Anıtı

Selanik gezilecek yerler listesi ‘nde sıra geldi önemli bir heykele. Selanik şehrini kurup, kız kardeşinin adını veren Büyük İskender’e ithafen dikilen bir heykeldir. Makedonlar bu şehri Büyük Makedonya’nın başkenti olarak görürken Osmanlı’nın İstanbul’dan sonraki en önemli şehri idi.

Rotunda of Galerius

Rotunda

Selanik’in en eski yapıların biridir. Romalı İmparator Galerius tarafından ölülerin defnedilmesi için yapılmıştır. Fakat bu anlamda fazla kullanılmamıştır. Hiristiyanlığın kabulüyle beraber önce kilise daha sonra da camiiye dönüştürülmüştür. Şehirin tek ayakta kalan minaresi buradadır.

Şehirin ortasında yer alan bu kilise sade bir görünüme sahiptir. Kilisenin en önemli değerlerinden biri de günümüze kalan Bizans mozaikleridir. Tarih sevenlerin muhakkak görmesi gereken bir yer diyebiliriz.

Roman Forum

Aristotelous meydanının bir kaç blok ilerisinde eski şehrin kalbi yer alıyor. Roman Forum, “Eski Agora” olarakta anılmaktadır. Romalılar tarafından kurulan forumun ne zaman kurulduğuna dair net bir tarih verilemese de M.Ö. 42 ile M.S. 138 tarihleri arasında yapıldığı tahmin edilmekte. Bu dönemde de pek çok Roma şehrinde forumlar kurulmaktaydı.

Forum, kemerler, manastırlar ve çeşmelerle dekore edilerek, merkez haline getirilmiştir. Ayrıca çok iyi korunmuş bir “Cryptoporticus” ve amfitiyatro (Odeion) mevcut. Selanik gezilecek yerler listesi içine alınması gereken bir yer. Selanik gezilecek yerler listesi nde yer alması gerr

Vlatades Manastırı (Vlatadon Monastery)

Bizans döneminde yapılan önemli manastırlardan biridir. Kilise ismini, Aziz Gregory Palamas’ın öğrencileri olan Dorotheus and Markus Vlatadon adlı kardeşlerden almıştır. Manastır, tepe üzerine kurulduğundan eşsiz bir manzaraya da sahiptir. Freskler dışında pek kayda değer bir şeyler bulamayabilirsiniz.

OTE Tower

1966 yılında inşa edilen OTE Tower için şehrin telekomünikasyonla ilgili kalbi diyebiliriz. 2005 yılında kule revize edilirken, bir de 360 derece dönebilen kafe-restoran bölümü eklenmiş. Kule, kahvenizi yudumlarken veya öğlen yemeğinizi yerken Selanik’in tamamını tepeden görme imkanını sunmakta.

Yedi Kule (Heptapyrgion)

Kalenin kuzeyinde yaptırılan bu kule, günümüzde açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır. 1431 yılında şehrin ilk Osmanlı yöneticisi olan Çavuş bey tarafından yaptırılmıştır. Selanik gezilecek yerler listesi kapsamında yer alan iki Osmanlı eserlerinden de biridir.

Bizans Kalesi

Selanik gezilecek yerler listesi ‘nde yer alan en önemli yerlerden birine geldi sıra. Roma döneminde yapılan kale yaklaşık 7-8 km uzunluğundadır. Kale yamuk şeklinde olup yüksekliği 10-12 metreyi bulmaktadır. Kuzeydeki duvarlar Acropolis’e kadar uzanmaktadır. Kale duvarlarından günümüze sadece 3 km’si kalmıştır. Osmanlı döneminde kale duvarları elden geçirilmiştir.

Galerius Sarayı (Anaktoro Galeriou)

Selanik gezilecek yerler listesi kapsamında Roma döneminde kalma bir tarihi esere sıra geldi. M.S. yaklaşık 250 yılında Bulgaristan’ın Sofya şehrinde doğan Galerius’a dönemin İmparatoru tarafından Balkan yarım adasının yönetimi verilir. Perslere karşı son zaferinden sonra Selanik’e yerleşen Galerius, şehirde kendine saray yaptırarak burada kalmıştır.

Bey Hamamı

Selanik Gezilecek Yerler Listesi başlıklı yazımızın geldik son tarihi mekanına. Yunanistan’da ayakta kalabilen en büyük hamamdır. 1444 yılında 2. Murad döneminde yapılmıştır. Erkekler ve kadınlar bölümü ayrıdır. Hamam 1997 yılında restore edilmiş olup, günümüzde erkekler bölümü ziyarete açılmıştır.

Selanik Gezilecek Yerler Listesi için aslında daha fazla yer olmakla beraber şimdilik bu kadar diyoruz. Fakat bunun devamının geleceğini hatırlatmak isteriz Ayrıca yorum kısmına bu başlıkta görmediğiniz yerleri yazarak “Selanik Gezilecek Yerler Listesi”‘ni büyütmemize yardımcı olabileceğinizi unutmayın.

Selanik Gezilecek Yerler Listesi

Gezgin Yazar

Size gezi yazılarını tek bir adreste sunabilmek için durmadan okuyan ve yazan, şahsına munhasir bir yazar...

Son Yazdıkları: Gezgin Yazar (Yazıların Tümü)

0 Yorum

Yazı hakkında yorum yapmak ister miydiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Kısa süre içerisinde geri dönüş yapıyor olacağız.

Gönderildi
Copyright © 2015 l Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Log in with your credentials

Forgot your details?