Roma Gezilecek Yerler Listesi

Roma Gezilecek Yerler Listesi Haritası 40 Mekan yer

Roma’da Gezilecek Yerleri Sizin İçin Derledik

Roma Gezilecek Yerler Listesi ile hayatınızı kolaylaştırmaya geliyorum ☺ Benim gibi tarihi yaşamaktan zevk alan, bilinmeyenin peşinden koşan ve keşfeden biriyseniz, Roma tam bizlik diyebilirim. Boşuna dememişler her yol Roma’ya çıkar diye! Kilisesinden meydanlarına varıncaya değin keşfedecek ve hissedecek tonlarca “An”’ı içinde barındıran, Rönesans şehirlerinden, Barok mimarisinin büyülü eserlerini bulunduran… özellikleri saymakla bitmeyen bir şehir.

Böylesine muazzam şehrin dününü ve bugününü anlayarak, hissederek dolaşmak çok önemli kanımca. Bunun içindir ki, en önemli 10 mekanın tarihteki tozlu sayfalarını karıştırdım ve dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Roma Gezilecek Yerler Listesi – İlk 40 Görülecek Yer

Roma Gezilecek Yerler Listesi ‘nde mutlaka görmeniz gereken 40 tane mekanı sizin için derledim. Baştan söyleyeyim sıralamayı kendim yapmadım. Olduğu gibi Tripadvisor’ın sıralamasını kullandım. Görülmesi gereken bazı yerlerin listede yer almadığını belirtmek isterim. Bu yüzdan sırf bu yazıya göre liste çıkarmamanızı tavsiye ederim. Liste çok güzel olmuş ellerine sağlık diyorsanız, aşağıdaki kalp işaretine tıklayarak beni motive etmeyi unutma

Roma Gezilecek Yerler Listesi ‘nde yer alan ilk 10 mekan

Roma Gezilecek Yerler Listesi – İlk 10 Mekan

1. Kolezyum (Colosseum)

Roma Gezilecek Yerler Listesi ‘nin ilk sırasında Tripadvisor’da en fazla oyu alan ve hakkında 54.604 yorum bulunan Kolezyum nam-ı değer Flavianus Amfitiyatro yer almakta. Şimdi gelin bu devasa yapının tarihine bir göz atalım.

Kolezyum’un bulunduğu yerde eskiden İmparator Neron’un sarayı bulunmaktaydı. Sezar’ın soyundan olan Neron, vergilerden dolayı ayaklanma çıkaranlarla uğraşırken, konsülün ihanetine uğrar ve intihar eder. Ardından taht savaşları başlar. Sonunda Vespasion İmparator olur ve Neron’un evinin bulunduğu alana Kolezyum’u inşa ettirir. Fakat inşaat Vespasion’un oğlu Titus’un döneminde tamamlanır. Bu devasa arenanın açılışı 100 gün ve 100 gece sürer. Oyunlarda 5000’in üzerinde hayvan ve yüzlerce insan kurban edilir. Kısaca özetledikten sonra diğer önemli detaylara geçebilirim.

Roma Gezilecek Yerler Listesi ’nin ilk sırasında yer alan Kolezyum için özel turlar düzenlenmekte. Bu turlar ücretli olup ister gece ister gündüz gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede Kolezyum’daki çok özel bölümleri görebilirsiniz. Bu turla ilgili daha fazla bilgi isteyenlerin Tickes Rome sitesini incelemelerini tavsiye ederim.

Roma kart aldığınız taktirde ilk iki müzeye veya arkeolojik alanlara ücretsiz girebileceğinizi unutmayın.

2. Panteon (Pantheon)

Roma Gezilecek Yerler Listesi ’nin ikinci sırasında eski bir pagan tapınağı olan Panteon yer almakta. Bu yapı aynı zamanda Roma’nın en önemli yerlerinden de biridir.

İki kez yangınlar tarafından külle çevrilen Panteon günümüzdeki görünümüne İmparator Hadrian tarafından M.S 118 ve128 yılları arasında inşa ettirilerek kavuşmuştur. Tapınak, 609 yılında Katolik Kilisesine dönüştürülmüştür. İki bin yıl ayakta kalan binanın kubbe genişliği 43.2 metre olup yapının üzerindeki dairenin çapı 9 metredir.

Panteon yapısının girişinde “M·AGRIPPA·L·F·COS·TERTIVM·FECIT” yazısı yer almakta olup, anlamı “Marcus Agrippa, son of Lucius, made this building when consul for the third time.”’dır.

Panteon’un anlamına gelecek olursak, Yunanca “tüm” anlamına gelen “Pan” sözcüğü ile “Tanrılar” anlamına gelen “Theion” kelimesinin birleşmesi ile “Tüm Tanrıların buluştuğu yer” olur. (Orta Asya’daki göçebe Türklerin çadırları ile büyük bir benzerlikte bulunmaktadır diyebilirim.) Bize sunulan tarihe değil de gerçekleri arayan biriyseniz, Polat Kaya’nın İngilizce yazdığı makalesine göz atmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca sembollerle haşır neşirseniz dikkatli olduğunuz taktirde pek çoğunu yakalayabilirsiniz.

Ziyaret: Pazartesi – Cumartesi günleri 9:00 ile 18:30 arası, Pazar günü ise 9:00 ile 13:00 arası
Giriş: Ücretsiz

3. St John Lateran Bazilikası (San Giovanni in Laterano)

Roma Gezilecek Yerler Listesi ’nin geldik üçüncü sırasına. Tripadvisor’daki yorumlardan çıkardığımız bu yerin, insanların nefesini kesen bir güzellikte olduğudur.

Roma’nın en eski kilisesi diyebiliriz. Bir dönem Papaların ikamet ettiği kilise deprem ve yangınlarda hasar görmüştür. Dikkatli baktığınız taktirde çok fazla şey anlattığını görebileceğiniz bir yer diyebilirim.

Ziyaret: Her gün 7:00 ile 19:00 arası (kışın 18:00)
Giriş: Ücretsiz

4. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Hakkında 6.219 yorum yazılan ve pek çok kişi tarafından kesinlikle uğranması gereken bir yer olarak gösterilmekte. Her bazilika gibi burada da görsel bir şölen mevcut.

Efsaneye göre Papa rüyasında Bakire Meryem’i görür ve ondan bir kilise inşa etmesini ister. İnşa edeceği kilisenin yerini ise yarın kar yağdırarak işaret edeceğini söyler. Yaz günü olmasına karşın Esquiline Tepesi’ne kar yağar ve Papa’da bunun üzerine kiliseyi yaptırır.

Roma Gezilecek Yerler Listesi ’nde olması gereken önemli kiliselerden biri diyebilirim. Çevresinde dinlenebileceğiniz kafelerde mevcut.

Ziyaret: 7:00 ile 19:00 (kışın 18:00), Pazar ve tatil günlerinde 9:30 ile 12:00 arası.
Giriş: Ücretsiz

5. Papale di San Paolo fuori le Mura Bazilikası

Roma Gezilecek Yerler Listesi ’nde sıra geldi, Roma’nın ikinci büyük kilisesi olan Papale di San Paolo fuori le Mura Bazilikası’na. 4. yüzyılda Aziz Paulus’un gömüldüğü yere yaptırılan kilise, 400 yıl boyunca Avrupa’nın en büyük kilisesi olmuştur. Diğer yapılarda olduğu gibi bu kilisede bir yangında yok olmuştur. Günümüzdeki yapı, eskisine sadık kalınarak yeniden yapılmıştır.

Ziyaret: Her gün 07:00 ile 18:30 arası
Giriş: Ücretsiz

6. San Luigi dei Francesi Kilisesi (Church of San Luigi dei Francesi)

Bu kiliseyi diğerlerinden ayıran en büyük özelliği, Caravaggio’nun tablolarının sergilenmesi. Dönemin en ünlü ailesi olan Medici tarafından finanse edilerek yapılan kilisesiyi görmenizi tavsiye ederiz.

7. Navona Meydanı (Piazza Navona)

Roma Gezilecek Yerler Listesi ’nde sıra geldi hayat dolu bir meydana. Şehrin merkezinde yer alan meydanın yerinde İmparator Domitian tarafından M.S 1. yüzyılda açık oturumlu bir stadyum yaptırıldı. 15. yüzyılın sonlarına gelindiğinde marketlerin buraya gelmesiyle beraber halka açılan bir meydana dönüştürüldü.

Meydanı diğerlerinden ayıran ise, üç tane ünlü çeşmedir. Bunların içinden de en ünlü olanı Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşme’sidir. Kafeleri, sokak satıcıları, ressamları, turistleri ve sokak göstericileriyle çok canlı bir meydandır.

8. Palatino Tepesi (Palatine Hill)

Zamanda yolcuğa çıkmaya hazır mısınız? Roma’nın ilk kurulduğu yere ayak basarak, dünyaya hükmetmiş bir imparatorluğun tozunu yutmak ve hayal kurmak için muazzem bir yer. Palatino Tepesi, Roma mitolojisinde Romulus ve Romus’un dişi bir kurt tarafından bulunarak hayatlarının kurtarıldığı yer olarak bahsedilmektedir.

Bu tepede bulunan bazı kalıntılar Bronz çağa ait olduğundan, bu kısım Roma’nın yerleşim yeri olarak kabul edilmektedir. 2006 yılındaki kazılarda ise Roma’nın ilk kurucusu olan Augustus’un doğduğu yer olduğu düşünülen “Palatino evi”’ni bulduklarını duyurdular.

Roma Gezilecek Yerler Listesi ’nde olması gereken tarihi yerlerden biri diyebiliriz.

Ziyaret ve giriş ücreti için Coopculture sayfasını inceleyin.

9. Sant’Ignazio di Loyola Kilisesi (Church of Sant’Ignazio di Loyola)

Cizvitler tarikatının kurucusu olan Aziz Loyolalı Ignatius’un anısına yapılan bir kilisedir. Barok mimarisinin en iyi örneklerinden biri olup, özellikle Aziz Ignatius’un cennete kabul edilişini betimleyen freski kesinlikle görmelisiniz. Ayrıca internet sitesinde bu freskin fotoğrafını da bulabilirsiniz.

Ziyaret: Pazartesi-Cumartesi günleri 07:30 ile 19:00 arası
Giriş: Ücretsiz
İnternet Sitesi: www.santignazio.gesuiti.it/en

10. Roman Forum

Roma Gezilecek Yerler Listesi ’nin olmazsa olmazına geldik. Görülüp, gezilmesi gereken bir yer. İşitsel rehber kiralayarak, saray, tapınak, pazar yeri gibi günümüze kalan bölümleri bu sayede keşfedebilirsiniz. Buraları gezmek için bilet almanıza gerek yok. Kolezyum biletinizle giriş yapabilirsiniz.

Ziyaret ve giriş ücretleri için Viator  isimli siteyi incelemenizi tavsiye ederim.

Roma Gezilecek Yerler Listesi ’nin ilk 10 mekanına değindikten sonra artık diğerlerini sıralayabilirim.

11. San Clemente al Laterano Bazilikası
12. S. Maria degli Angeli e dei Martiri Bazilikası
13. Dört Nehir Çeşmesi (Fountain of the Four Rivers)
14. Trastevere (Mahalle)
15. Santa Maria in Trastevere – Kilise
16. Villa Borghese
17. Chiesa del Gesù
18. Santa Maria Sopra Minerva – Kilise
19. Santa Maria degli Angeli – Kilise
20. Palazzo Doria Pamphilj – Galeri
21. Di Santa Prassede Bazilikası
22. Castel Sant’Angelo
23. Passeggiata del Gianicolo
24. Forum of Augustus
25. Santa Maria del Popolo Kilisesi
26. Foro di Cesare
27. Ponte Sant’Angelo
28. Aventine Hill
29. Cimitero Acattolico per Stranieri
30. Venezia Meydanı (Piazza Venezia)
31. Villa Farnesina
32. Altare Della Patria
33. Quartiere Coppedè
34. Campidoglio Meydanı (Piazza del Campidoglio)
35. Malta Şövalyelerinin Bahçesi (Priorato dei Cavalieri di Malta)
36. Popolo Meydanı (Piazza del Popolo)
37. Kutsal Yol (Via Sacra)
38. Catacombs of St. Callixtus
39. Villa Doria Pamphilj
40. Capitoline Tepesi (Capitoline Hill) (34. sıradaki Campidoglio Meydanı ile aynı yer)

Roma Gezilecek Yerler Listesi : 10’dan sonraki yerler

 

Roma Gezilecek Yerler Listesi ‘nde geldik sona. Umarım işinizi kolaylaştırır. İnsanlık hali yanlışlık yapabiliriz. Lütfen sizde Google Map üzerinden bir kez kontrol edin. İyi keşifler

Gezgin Yazar

Size gezi yazılarını tek bir adreste sunabilmek için durmadan okuyan ve yazan, şahsına munhasir bir yazar...

Son Yazdıkları: Gezgin Yazar (Yazıların Tümü)

0 Yorum

Yazı hakkında yorum yapmak ister miydiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Kısa süre içerisinde geri dönüş yapıyor olacağız.

Gönderildi
Copyright © 2015 l Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Log in with your credentials

Forgot your details?