Paris Alışveriş Rehberi

Paris Alışveriş Rehberi Gezginlerin Notları

Paris Alışveriş Rehberi’nde Yok Yok!

Paris Alışveriş Rehberi başlığı altında paylaşacağımız bilgiler ile hayatınızı kolaylaştırıyoruz. Bu kapsamda “Bilmeniz Gerekenler”, “Paris’teki Alışveriş Bölgeleri”, “Paris’teki Alışveriş Merkezleri”, “Paris’teki Department Store’lar” ve “Paris’teki Butikler” başlıklarını sizler için araştırdık. Sonuç olarak ortaya hap niteliğinde bir yazı çıktı.

Öyle bir şehir düşünün ki, pek çok aşk filmine ev sahipliği yapmış, dünyanın en büyük moda evlerini tek bir yerde toplamayı başarmış. Kısacası Paris, romantizmi ve modayı birleştiren, bir çok insanda farklı şekillerde iz bırakmış bir şehir. Paris’i biz Türk’ler o kadar çok seviyoruz ki, sırf alışveriş yapmak için bile gidiyoruz☺

Hem alışverişe hem de Paris’i keşfetmeye vakit ayırabilmeniz için Gezginlerin Notları olarak Paris Alışveriş Rehberi ‘ni hazırladık. Bu yazıda sizin için yerli ve yabancı pek çok kaynağı okuduk. Umarız beğenirsiniz.

Paris Alışverişiniz Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Paris Alışveriş Rehberi başlığı altında önce hazırlık aşamasında göz önünde bulundurmamız gereken konulara değineceğim. Eğer siz de benim gibi kredi kartı kullanımına mesafeli yaklaşıyor ve belli bir bütçenin üstüne çıkmak istemiyorsanız, Paris’e gitmeden önce yapmanız gereken ilk iş bir döviz bürosuna giderek, Euro almak olsun. Euro alırken 100€ yerine 5€, 10€, 20€ ‘li banknotlar almaya özen gösterin. Çünkü ulaşımda veya alışverişte 100€ bozdurmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Yanımda para taşımak istemiyorum diyorsanız, hem döviz bürolarına hem de bankalara komisyon ödemek durumunda kalabilirsiniz. Her ikisine birden komisyon ödemek istemiyorsanız, bankanızda Euro hesabı açın ve yurtdışında da kullanmak istediğinizi söyleyerek daha fazla bilgi talep edin. Tabii komisyon oranlarını sormayı da unutmayın.

Kredi kartı, Avrupa’da yaygın bir şekilde kullanılsa da alışveriş esnasında yaşanacak bir aksaklık veya kredi kartınızın yurt dışına kapalı olması, canınızı sıkabilir. Bu kötü sürprizle karşılaşmamak için kredi kartınızın yurt dışı kullanımına açık olup olmadığını, bankanız ile görüşerek kontrol etmenizde fayda var. Paris Alışveriş Rehberi yazısında daha fazlası var, okumaya devam

Diğer Önemli Bir Konu: Vergi İadesi

Sıra geldi “Paris Alışveriş Rehberi” başlığı altında paylaştığımız en önemli konulardan birine! Paris tatilinizin en güzel anlarından biri kuşkusuz onca alışverişin üzerine paranızın bir kısmını geri almanız olacaktır. Tabii bu biraz zahmetli bir iştir. Fransa’da vergi muafiyetinden yararlanmak için aynı günde, aynı mağazadan ve tek bir fatura üzerinden en az 175 €’luk harcama yapmanız gerekmekte. (Bu fiyat değişebileceğinden lütfen mağazada sorun) Alışverişinizin türüne göre de KDV oranları değişmektedir. Örnek olarak, elektronik ürünlerde KDV oranı yüksek iken, giyimde KDV oranı düşüktür. Bu oranlar değişebileceğinden alışveriş öncesi mağaza yetkilisinden bu konuda bilgi talep edin.

Gelelim Tax Free formuna. Alışveriş yaptınız ve ödeme yapmak için kasaya geldiniz. Mağaza görevlisine Tax Free formundan talep etmelisiniz. Tabii her mağazada Tax Free formları olmayabiliyor, dolayısıyla alışveriş öncesinde mağaza yetkilisinden bu konu hakkında teyit almanız da yarar var. Ayrıca bazı alışveriş merkezlerinin veya department store’ların internet sitelerinde bu konu hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Tax Free formunu doldurdunuz, sıra geldi paranızı geri almaya. Tax Free Refund noktasından bu işlemi iki şekilde yapabilirsiniz. Birincisi bir kaç hafta içinde kredi kartınıza aktarırlar ikincisi ise nakit olarak geri alırsınız. Burada ufak ve önemli bir ayrıntı mevcut. Her işte olduğu gibi bu işlemden de komisyon alınmakta. Dolayısıyla işlemlerin komisyon oranlarını sormanızda fayda var.

Paris’te İndirim Dönemi

Paris Alışveriş Rehberi içindeki en önemli ikinci başlık diyebilirim Paris’e sırf alışveriş yapmak için gitmeyi planlıyorsanız, sezon indirimlerinin olduğu dönemlere denk getirerek, her anlamda kazançlı çıkabilirsiniz. Fransa’da sezon indirimleri senede 2 kez olmakla beraber bunların ilki yazın gelişini kutlamak için ☺ Haziran ayında ve bir diğeri ise Ocak ayında düzenleniyor.

Tarihlere gelecek olursak, genel olarak Kış sezonu indirimleri Ocak ortasında ve Yaz sezonu da Haziran ayının ortasında başlıyor ve 5 ile 6 haftasında sürüyor. Ama siz siz olun ilk gün ve erken saatte alışverişe çıkanlardan olun.

2015 yılında Kış sezonu indirimi 7 Ocak Çarşamba günü başlayıp, 17 Şubat Perşembe günü sona erdi. Yaz sezonu indirimi ise 24 Haziran Çarşamba günü başlayıp 4 Ağustos günü sona erdi. Bu sezonlarda ürünlere %80’e varan indirimlerle sahip olabilirsiniz.

2016 yılında ise Kış sezonu indirimi 6 Ocak Çarşamba günü başlayıp, 16 Şubat Salı günü sona erecek. Bu tarihleri Paulineinparis.com sitesinden aldım. Bu tarihlerde değişiklik olabilme ihtimaline karşın, uçak biletinizi almadan önce internet üzerinden son kez bu tarihleri kontrol ediniz. Paris Alışveriş Rehberi de elinizin altında olduğuna göre kim tutar bizi

Mağazaların ve Alışveriş Merkezlerinin Açılış ve Kapanış Saatleri

Mağazalar ve alışveriş merkezlerinin açılış ve kapanış saatlerine dair net bir bilgiyi burada paylaşamıyorum fakat genel olarak 09.00 – 10.00 gibi açılıyor ve 19.00 gibi kapanıyor. Tabii bu saatlerin dışına da çıkıldığı oluyor. Kesin saatleri öğrenmek için mağazaların veya alışveriş merkezlerinin internet sitelerini ziyaret etmekte fayda var. (Unutmayın ki, bu saat aralıkları güncellebilinir. Kontrol etmeyi unutmayın.)

Paris’teki Alışveriş Bölgeleri

Paris Alışveriş Rehberi başlığının bu bölümünde alışveriş bölgelerine değindik. Buna özellikle değindik çünkü alışveriş bölgelerini göz önünde bulundurarak, kalacağınız oteli o bölgeye yakın seçerseniz zamandan büyük bir tasarruf sağlamış olursunuz. Böylelikle hem Paris’in gezilecek yerlerini rahat bir şekilde gezebilir hem de alışveriş için zaman ayırabilirsiniz. Şimdi gelin Paris’in en iyi alışveriş bölgelerine bir göz atalım.

Paris Alışveriş Rehberi : Paris’teki Alışveriş Bölgeleri

1. The Golden Triangle

Paris’in en ünlü caddelerinin oluşturduğu bu üçgen, Champs-Élysées, Avenue Montaigne ve Avenue George V caddelerinden meydana gelmekte. Bu bölgeye alışverişin ihtişam ile birleştiği yer diyebiliriz.

2. The Left Bank

Saint-Germain-des-Prés, orta sınıfın ve bohem giyim tarzı tutkunlarının uğrak yeri. Bu bölge pek çok trend butiğe ev sahipliği yapmakta. Rue du Cherche-Midi caddesi üzerinde önemli pek çok tasarımcının mağazası bulunmaktadır.

1852 yılında kurulan Le Bon Marché’de bu bölgededir.

3. Palais Royal

Palais Royal’in içindeki Montpensier, Beaujolais ve Valois adlı bahçelerde pek çok tasarımcının galerisi mevcut ve birbirinden büyüleyici butikleri Carrousel du Louvre ve Faubourg Saint- Honoré’de bulabilirsiniz.

4. Montmartre

Pek çok modaevini Montmartre bölgesinde bulabilirsiniz. Konsept mağazaları, özellikle outfit ve aksesuarı keşfetmek için ideal bir yer.

5. Marais

Marais bölgesi, en son trendlerin kalbi diyebiliriz. Özellikle lüks alışverişler için ideal bir bölge olup, Rue Vieille-du- Temple, rue Poitou ve rue Charlot, üçgeninde pek çok butik mağazayı ziyaret edebilirsiniz.

6. Boulevard Haussmann

Boulevard Haussmann bölgesinde lüksün, modanın ve güzelliğin simgeleri olan Galeries Lafayette ve Printemps bulunmakta. Bunun haricinde pek çok butik ve takı dükkanları mevcut.

7. Bercy Village

Eski şarap depoları yerine şu anda birbirinden şık ve güzel butikler, restoranlar ve kafeler bulunmakta. Özellikle keyifli bir yürüyüş ve alışveriş için en ideal yerlerden biri.

Paris’teki Alışveriş Merkezleri

Sıra geldi Paris Alışveriş Rehberi ‘nin olmazsa olmazına Bu başlık altında Google’da en fazla oyu alan ve aranan alışveriş merkezlerinin yerlerini ve isimlerine göz atacağız. Buna ek olarak, bazı alışveriş merkezlerine ait bilmeniz gereken bilgileri de aşağıda sizinle paylaşıyor olacağız.

Sizin için hazırladığımız haritada “kırmızı” renkliler alışveriş merkezlerinin, “mavi” renkli olanlar ise “department store”’ların yerlerini göstermektedir. Paris Alışveriş Rehberi içinde bu yerlere değiniyor olacağız.

Paris Alışveriş Rehberi – Harita

1. Carrousel du Louvre

Paris Alışveriş Rehberi – Carrousel du Louvre

Louvre müzesine gitmişken, bir de alışveriş merkezini dolaşmaya ne dersiniz ☺ Adında da anlaşılacağı üzere bu alışveriş merkezi müzenin alt katında yer almaktadır. Burada alışveriş mağazaları, kafeler ve restoranlar mevcut olup, parfüm, kozmetik, gözlük ve aksesuar gibi ürünlerin hesaplı olduğu söylenmekte.

 

Açılış – Kapanış Saatleri: Pazartesi – Pazar / 10:00 – 20:00

Ulaşım: Otobüs – 21, 27, 39, 48, 67, 68, 69, 72, 82,85
Metro – 1. hat (La Défense – Château de Vincennes) ve 7. hat (La Courneuve – Mairie d’Ivry / Villejuif). Carrousel du Louvre çıkışından çıkmalısınız.

İnternet Sitesi: http://en.carrouseldulouvre.com/

Alışveriş merkezinde yer alan markalardan bazıları: Lacoste – Lancel – Printemps – Apple – Fragonard – L’occitane

2. Les Quatre Temps

Paris Alışveriş Rehberi – Les Quatre Temps

La Defence bölgesinde bulunan bir alışveriş merkezi olup, Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biridir.

 

 

 

 

 

Açılış – Kapanış Saatleri: Pazartesi – Pazar/ 10:00 – 20:00

Ulaşım: Otobüs – 73, 141, 144, 159, 161, 174, 178, 258, 262, 272, 275, 278, 360, 378.
Metro – 1. hat (La Défense – Château de Vincennes) binip Grande Arche de La Défense istasyonunda inmelisiniz.

İnternet Sitesi: http://les4temps.com/

Alışveriş merkezinde yer alan markalardan bazıları: Achile – Aigle – Esprit – GAP – Guess – H&M – Kookai – Micheal Kors – Zapa

3. Saint-Lazare Paris

Paris Alışveriş Rehberi – St Lazare Paris

Açılış – Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cuma/ 07:30 – 20:00
Cumartesi/09:00 – 20:00

Ulaşım: Otobüs – 20, 21, 24, 26, 27, 28, 29, 94, 28, 53, 80, 30
Metro – 3, 12, 13 ve14. hatlar

İnternet Sitesi: http://www.club-onlyou.com/St-Lazare-Paris

Alışveriş merkezinde yer alan markalardan bazıları: Aigle – Esprit – Guess – Lacoste – Mango

4. Beaugrenelle Paris

Paris Alışveriş Rehberi – Beaugrenelle Paris

Açılış – Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi/ 10:00 – 21:00

Ulaşım: Otobüs – 42, 62, 70, 88
Metro – 6. hattın Bir-Hakeim ve 10. hattın Charles Michel ou Javel istasyonundan çıkmalısınız.

İnternet Sitesi: http://www.beaugrenelle-paris.com/en

Alışveriş merkezinde yer alan markalardan bazıları: The Kooples – Aıgle – Zadig & Voltaire – Lacoste – Micheal Kors

5. Passage du Havre

Paris Alışveriş Rehberi – Passage du Havre

Açılış – Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi/ 09:30 – 20:00

Ulaşım: Otobüs – 20, 21, 22, 24, 26, 27, 29, 32, 43, 53, 66, 81
Metro – 3. 12. 13. 14. hattın Saint-Lazare istasyonundan, 9. hattın Havre-Caumartin istasyonundan çıkmalısınız.

İnternet Sitesi: http://www.passageduhavre.com/

Alışveriş merkezinde yer alan markalardan bazıları: The Kooples – Aıgle – Zadig & Voltaire – Lacoste – Micheal Kors

Paris’teki Department Store’lar

Sıra geldi belki de en merak edilen veya edilmesi gereken başlığa. “Department Store” kısacası YKM, Boyner gibi pek çok ürün çeşidini tek çatı altında toplayan yerlere verilen addır. Paris’teki “department store”’lar ise bayanların kendini kaybedip çılgınca alışveriş yapmak isteyecekleri türden yerlerdir. Paris Alışveriş Rehberi içinde işinize yarayacak tüm bilgilere yer vermeye devam ediyorum

1. Le Bon Marche

Paris Alışveriş Rehberi – Le Bon Marche

Paris’lilerin en gözde yerlerinden biri olup, lüksün ve alışverişin tek çatı altında toplandığı bir yerdir. Le Bon Marche, 1852 yılında açıldığında department store konseptini Paris’lilerle tanıştırıp, yaygınlaşmasını yardımcı olan bir yerdir.

Avangard ürünlere sahip butikleri, uluslararası mutfağı ve daha fazlası Le Bon Marche’i ziyaret etmeniz için en büyük nedenlerdir. Zemin katta kozmetik, parfüm ve aksesuar satışı yapılmaktadır.

Açılış Kapanış saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 8:30 – 21:00

Ulaşım: Metro ile 10. ve 12. hatları kullanmalısınız ve Sèvres Babylone istasyonundan çıkmalısınız.

İnternet sites: http://www.lagrandeepicerie.com/en.html

2. Galeries Lafayette Haussmann

Paris Alışveriş Rehberi – Galeries Lafayette Haussmann

Araştırma yaparken beni bir o kadar şaşırtan ve sevindiren bir department store. Nedenine gelince, diğerlerinin aksine buranın internet sitesini ziyaret ettiğinizde Türkçe içeriklerle karşılaşıyorsunuz. Bu da insanın üzerinde hoş bir etki bırakıyor. Siz siz olun buraya gitmeden önce kesinlikle internet sitesini ziyaret edin.

Lüks ürünleri, takıların çeşitliliği, geniş tasarım ürünleri yelpazesi ve vitrinlerin muhteşemliği Haussmann’ı, turistler tarafından en bilinen department store konumuna getiriyor. Bundan dolayı da Haussmaann’a tur gezileri düzenleniyor. Giriş katında güzellik, aksesuar, takı ve saat satışı yapılmaktadır. En alt kat ise tamamıyla ayakkabıya ayrılmıştır!

Açılış Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 09:30 – 20:00 (Perşembe akşamları 21:00’e kadar)

Ulaşım: Metro ile 3. ve 9. hatları kullandığınızda Havre-Caumartin istasyonunda inmelisiniz.
7. ve 9. hatları kullandığınızda Chaussée d’Antin – La Fayette istasyonunda çıkmalısınız.

Haussmann’da yer alan markalardan bazıları: Anne Fontaine – The Kooples – Sandro – Zara – Maje – Armani – Chanel – DKNY – Apple – Valentino – Swarovski

3. Printemps Haussmann

Paris Alışveriş Rehberi – Printemps Haussmann

Printemps’de 1865 yılında açılmış olup, tarihi dokusu ile günümüzü harmanlayabilmiş bir yer. Lüks ürün çeşitliliği ile hem turistlerin hem de Paris’lilerin uğrak yerlerinden biri. Buranın en belirgin özelliği ise, en üst katta restoranların yer alması.

Açılış Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 9:35 – 20:00

Ulaşım: Metro ile 3. ve 9. hatları kullandığınızda Havre-Caumartin istasyonunda inmelisiniz.

Printemps’de yer alan markalardan bazıları: Christian Louboutin – Boucheron – Bulgari – Chanel – Gucci – Zenith – Falabella

4. BHV

Paris Aışveriş Rehberi – BHV

Le Marais bölgesinin kalbinde yer alan BHV, ikon konumuna gelmiş çok katlı bir mağaza. BHV, Bazar de l’Hotel de Ville’nin kısaltması olup, içinde A’dan Z’ye her şeyi bulabilirsiniz.

Açılış Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 9:30 – 20:00 Çarşamba: 9:30 – 21:00

Ulaşım: Metro ile 1. ve 11. hatları kullandığınızda Hôtel de Ville istasyonunda inmelisiniz.

Kadın Giyim Markalarından bazıları: Camper, Caroll, Esprit, Fyre, Guess, Giorgo Armani, Lauren, Mosquitos, TopShop, The Kooples Sport

Aksesuar Markalarından bazıları: Burberry, Chloe, Cavalli, DKNY, D&G

İnternet sitesi: http://www.bhv.fr/en

5. Franck Et Fils

Paris Alışveriş Rehberi – Franck Et Fils

Daha özel hissetmek için ve lüks ürün arayan alışveriş severler için en iyi yerlerden biri diyebiliriz. Daha az bilindiğinden dolayı diğer departman store’lara göre daha az turist tarafından ziyaret ediliyor.

Açılış Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cuma: 10:00 – 19:00
Cumartesi: 10 – 20:00

Ulaşım: Metro ile 9. Hat – Istasyon La Muette Otobüs –22, 32, 52

İnternet sitesi: http://www.francketfils.fr/

Kadın Giyim Markalarından bazıları: Armani Collezioni, Burberry, Kenzo, Marc By Marc Jacobs, Carven, Sessun

Aksesuar Markalarından bazıları: Celine, Chloe, Kenzo, Mulberry, SCHA,

Bu bölümünde sonuna geldik. Paris Alışveriş Rehberi başlığı altındaki son başlığa geçebilirsiz artık.

Paris’teki Butik Mağazalar

Paris Alışveriş Rehberi içindeki son başlığa geldik ☺ Konu Paris ve moda olunca birbirinden farklı dünyalara hitap eden ve son moda trendleri çıkaran butiklere bakmaktan olmaz dedik. Ve sizin için bir kaçını burada paylaşmak istedik. Bazıları tarzınızı yansıtmayabileceğinden veya açılış kapanış saatleri değişebileceğinden lütfen internet sitelerine göz atmayı unutmayın.

1. Repetto

Repetto, 1947’de Paris’te kuruldu. Hem bale dünyasının hem de Paris’in ikonlarından diyebiliriz. Bale ayakkabısının mucidi olan Repetto’da birbirinden renkli ayakkaları bulabilirsiniz.

Açılış Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 09:30 – 19:30

Ulaşım: Metro ile 3/7/8. Hat – Opera

İnternet sitesi: http://www.repetto.com/

2. Comptoir des Cotonniers

Parisli bayanların favori yerlerinden biri olunca Paris Alışveriş Rehberi içindeki yerini garantiledi :p Özellikle doğal ürünler arayanların buluşması noktası diyebiliriz. Yüksek kaliteli kıyafetleri, aksesuarları ve ayakkabıları görmek isteyenlerin ziyaret etmesi gereken bir butik.

Açılış Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 11:00 – 20:00

Ulaşım: Metro ile 10. Hat – Mabillon ve 4. Hat – Saint-Germain-des-Prés

İnternet sitesi: www.comptoirdescotonniers.co.uk

3. Sandro

Paris’in en iyi butiklerinden biri. Lüks ürünleri makul fiyata alabileceğiniz bir yer olsa da fiyatları gene de pahalı diyebiliriz. Paris’te pek çok mağazası bulunmaktadır.

Açılış Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 10:00 – 20:00

İnternet sitesi: http://fr.sandro-paris.com

Böylecelikle Paris Alışveriş Rehberi başlıklı yazımızın sonuna geldik. Paris Alışveriş Rehberi gibi farklı yazıları daha fazla görmek istiyorsanız, yorum yazmayı ve aşağıdaki kalbe tıklamayı ihmal etmeyin

Gezgin Yazar

Size gezi yazılarını tek bir adreste sunabilmek için durmadan okuyan ve yazan, şahsına munhasir bir yazar...

Son Yazdıkları: Gezgin Yazar (Yazıların Tümü)

0 Yorum

Yazı hakkında yorum yapmak ister miydiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim Formu

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Kısa süre içerisinde geri dönüş yapıyor olacağız.

Gönderildi
Copyright © 2015 l Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Log in with your credentials

Forgot your details?